Aljašský návrat

Přestože mám třeba Afriku docela rád, musím se ztotožnit s jedním z posledních článků Ondry Prosického. Kdo zažil tlačenici a automobilovou honičku za atraktivním zvířetem například v Masai Maře, ví o čem je řeč. I z tohoto, vlastně možná hlavně z tohoto důvodu preferuji fotografické lokality, kde není takový přetlak a je možné najít i přirozeně se chovající zvířata. Mezi tyto lokality zatím patří i některé (zdůrazňuji slovo některé) aljašské národní parky. Letos jsem měl možnost, spolu s několika kamarády-fotografy navštívit dva z uvedených parků, Lake Clark a Katmai.

Úvodní slova bohužel už patří jen tomu prvnímu a je otázka, jak dlouho to vydrží. Lake Clark je národní park, nacházející se asi hodinu letu malým letadlem od Anchorage. Na místě zvaném Silver Salmon Creek Lodge se nás hned ujmul majitel lodge David, společně s několika místními průvodci. Ti nás provázeli po celou dobu našeho pobytu zde, tzn. pět dní. Spolu s nimi se o nás starala “posádka” kuchyně a musím říct, že velice dobře. Pohyb po oblasti je zajišťován pomocí tzv. vláčků, což není nic jiného, než čtyřkolka, zapřažená do jednoho až dvou “vagonků". Každý vagonek pobere čtyři fotografy, což je ideální počet, abychom si navzájem nepřekáželi. Pohyb zde není omezován, tak jako v Katmai N.P., jediným omezením je “selský rozum” a zkušenost průvodců Ricka a Codyho. Během pobytu jsme měli neskutečné štěstí na počasí: čtyři slunečné dny v řadě, to se zde jen tak nevidí... Na druhou stranu, možná bych preferoval zatažené nebe, vzhledem k tomu, že prudké slunce vytváří dost nehezké, kontrastní fotky. Nicméně, ve srovnání s Katmai, se mi zdejší oblast zamlouvá mnohem víc. Je možno fotit medvědy pasoucí se na trávě, medvědy v lese, medvědy na pláži, vyhrabávající mušle a to vše zarámované do neskutečné krásného prostředí. 

Po příletu do Katmai N.P. , kde jsme měli rezervované tři noci v Brooks Falls Lodge mně čekalo trochu zklamání....Bylo to tu přesně takové, jaké jsem si to pamatoval z roku 2009. Stejný, možná větší, nával na platformách, odkud se pozorují medvědi, stejné restrikce od rangerů... Tím neříkám, že tato pravidla nejsou potřeba, předpokládají totiž neomezenou hloupost některých lidí... Pravdou však zůstává, že fotky, pořízené v Brooks Falls jsou všechny stejné, vzhledm k tomu, že je lze pořídit pouze z omezeného počtu míst. Díky našemu průvodci, Davidu Hemmingsovi se nám ale podařilo udělat trochu jiné fotky i z tohoto “profláknutého” místa. Předposlední den jsme si řekli, že jít k vodopádu již nemá smysl, půjčili jsme si broďáky a vyrazili jsme tam, kam chodí většinou jen rybáři. Z tohoto půldne máme asi nejlepší fotografie z Katmai. Rangeři byli nejprve trochu nervozní, protože mnoho lidí se asi do podobného “dobrodružství” nepouští, nedělali jsme však nic nelegálního, dodržovali jsme požadovanou vzdálenost od zvířat a nakonec bylo vše OK.  Pár fotek vkládám již teď, další budou následovat (doufám že brzo). V záloze mám ještě pár fotografií medvědů z Finska, kde se nám také docela dařilo:-)