Ťapka ze Sossusvlei

Při našem výletě do Namibie jsem se těšil do oblasti Sossusvlei . Toto místo je známé především svými červenými dunami, z nichž některé se tyčí do výše několika desítek metrů. Tyto duny jsou pravděpodobně nejfotografovanější objekty v Namibii, tedy hned po ženách kmene Himbo, mrtvých stromech v Deadvlei, ghosttownu Kolmanskop..... :-)

Nicméně oblasti nelze upřít krása, pro nás, obyvatele střední Evropy, exotická. I přesto, že jak už to tak bývá, s turistickým ruchem přícházejí i negativní aspekty: kde je zájem, tam je nabídka a je vždy placená. 

 

Protože naši spoluvýletníci, tedy hlavně Ondra, jsou krajináři, Sossusvlei byl pro něho ráj. Já,  zaměřený spíše na zvířátka,  jsem od zdejšího focení nečekal zázraky. Předpokládal jsem, že si cvaknu nějaké východy/západy slunce, vyfotím povinné mrtvé stromy v Deadvlei a bude to....

To jsem netušil, že jednoho brzkého rána potkáme Ťapku. Byl to šakal čabrakový, který nás míjel na své cestě při hledání potravy. Jeho čichu neušly balíčky s jídlem v našem batoh a to se mu stalo “osudným”.

 

Moje manželka ho hned přejmenovala uvedenou přezdívkou a jala se mu nabízel potravu. Sice jen fiktivně, kdy předstírala její držení, popřípadě házení na předem určená místa....ale to Ťapce (nebo Ťapkovi, to si nejsem jistý) vůbec nevadilo. Takhle to vydržel(a) asi dvě hodiny, než kolem projelo další auto a on(a) usoudil(a) že my jsme jí už podvedli dost a že to zkusí jinde.